Simpozijum „Rani karcinom dojke“
November 8, 2017
Najčitaniji blogovi
Dan pre vađenja krvi kozumirajte lakši obrok do 19h (izbegavajte masnu hranu i slatkiše). Neposredno pre uzorkovanja, ne treba unositi u organizam hranu i piće, osim vode (do 400ml). Uzimanje uzorka krvi (na prazan stomak) se obavlja u periodu od 7h-10h ujutru, odnosno 12h od poslednjeg obroka.
Ovo je neophodno, jer što uzimanje hrane u ovom vremenskom periodu (12h), može dovesti do porasta koncentracije glukoze, holesterola, lipida, proteina, gvožđa i drugih metabolita.
Dobra hidratacija kod pacijenata, laborantu koji vrši uzorkovanje olakšava pronalazak vene. Idealno bi bilo da počnite da pijete više tečnosti dan ili dva pre vađenja krvi (2l vode dnevno), kada je u pitanju planirani dolazak.
U cilju dobijanja verodostojnog rezultata obavezno informišite medicinsko osoblje na prijemu laboratorije o terapiji koju koristite, jer terapija može uticati na rezultate testiranja. Ovo se naročito odnosi na terapiju gvožđem, vitaminskim preparatima, hormonsku terapiju i dr.
Za pacijente koji su na oralnoj ANTIKOAGULANTNOJ TERAPIJI preporučuje se vađenje krvi u jutarnjim časovima pre uzimanja uobičajene terapije uz obaveznu konsultaciju sa lekarom koji je propisao terapiju. Ovo važi i za pacijente koji su na bilo kojoj drugoj dugotrajnoj terapiji.
Deca, kao i odrasli, osećaju strepnju, strah i neprijatnost prilikom posete laboratoriji. Zadatak je roditelja, ali i medicinskog osoblja laboratorije, da adekvatno pripreme dete za vađenje krvi, kako bi bilo kooperativno i osećalo se sigurno i zaštićeno. Poseta laboratoriji treba da bude iskustvo koje će detetu pomoći u savladavanju negativnih osećaja vezanih za ovu vrstu pregleda.
Uputstvo za pacijente nakon vađenja krvi
U cilju sprečavanja nastanka hematoma i mogućih komplikacija nakon venskog vađenja krvi, od pacijenata se traži da se striktno pridržavaju dole navedenog uputstva: