Preeklampsija je težak oblik hipertenzije koji se javlja u trudnoći, i vodeći je uzrok oboljevanja i smrti u trudnoći, kako majke tako i ploda.Ukoliko se na vreme ne prepozna i ne leči preeklampsija može preci u eklampsiju, i ozbiljnih komplikacija u trudnoći i teških zdravstvenih poremećaja.Zašto se radi?Ovaj test nam omogućava da veoma rano u trudnoći, dođemo do informacija o tome koje trudnice imaju povećan rizik da ispolje ovo oboljenje, i koje kao takve zahtevaju pojačan nadzor od strane ginekologa.
Kada se radi?
Ovaj test se radi krajem prvog trimestra, odnosno u vreme kada se radi i ‘’Double‘‘ test, a to je period između 11 i 14 nedelja gestacije ( tačnije 11+3 do 13+6 ). Kada se preeklampsija objedini sa „double“ testom predstavlja tzv. prošireni skrining prvog trimestra.
Kako se radi?
Najpre se ultrazvučno prema prvom danu zadnje menstruacije i prema veličini ploda odredi tacna starost trudnoće.
Doplerskim ispitivanjem odredi se protok krvi kroz materične krvne sudove (arterije Uterine) i to njihov Pulsatilni index (Pi).
Trudnici se meri krvni pritisak na obe ruke, i obračunava srednja vrednost krvnog pritiska.
Meri se telesna težina i telesna visina na osnovu čijih vrednosti se izračunava BMI ( body mass index).
Od trudnice se uzima niz anamnestičkih podataka koji se unose u specijalizovan softver (hronične bolesti, opterećenost porodične anamneze, način na koji je trudnoća nastala, tip trudnoće).
Vrši se vađene krvi gde se određuje specijalan hormon tzv. PLGF, koji je kljucan u proceni rizika.
Nakon prikupljanja svih potrebnih podataka, vrsi se finalna analiza, gde se podaci trudnice, nalazi krvi i nalazi ultrazvuka ubacuju u specijalizovan softver koji obračunava rizik za nastanak preeklampsije. Softver je konstruisan od strane FMF-a (The Fetal Medicine Foundation) i dr Kyprianosa Nicolaidesa sa sedištem u Londonu.
Obrtno vreme izdavanja rezultata je 24h.
Šta kad rezultat bude gotov?
Nakon dobijanja rezultata i na osnovu procenjenog rizika, trudnica se javlja svom lekaru koji može u terapiju uvesti terapiju koju će sprečiti tešku pojavu preeklampsije.