Korbiopsija dojke – Neinvazivna biopsija tkiva dojke
Core Biopsija u poredjenju sa klasičnom biopsijom
September 1, 2017
Najčitaniji blogovi
Medicina rada je grana medicinske delatnosti koja se bavi stanjima i bolestima nastalim pod uticajem određenih faktora radne sredine (fizičkog, hemijskog i biološkog porekla), kojima je neka osoba profesionalno izložena obavljajući svakodnevno poslove i radne zadatke na svom radnom mestu.Po svojoj suštini i delovanju medicina rada je multidisciplinarna oblast medicine, usmerena pre svega na: ostvarenju fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja zaposlenih; zaštiti i unapređenju zdravlja zaposlenih; proceni rizika na radu i njihovoj sanaciji; održavanju i razvoju radne sposobnosti radnika kao i detekciji profesionalnih bolesti i povreda na radu.Ovom granom medicine prvenstveno se bave lekari specijalisti medicine rada, koji su primarno osposobljeni za vršenje zdravstvenog nadzora radnih mesta koja su štetna po zdravlje eksponovanih radnika, obavljanje preventivnih lekarskih pregleda radnika, kao i za dijagnostičke postupke pri ocenjivanju radne sposobnosti i verifikaciji profesionalnih bolesti.U svojoj delatnosti služba medicine rada svakodnevno je upućena na konsultativnu saradnju sa timom ostalih specijalista (psiholozi, oftalmolozi, neuropsihijatri, neurolozi, internisti i ostali specijalisti po pozivu), kao i sa timom medicinskih sestara-tehničara.Osnovni zadatak službe medicine rada je preventivna zdravstvena zaštita radno aktivnog stanovništva, koja se ostvaruje putem preventivnih lekarskih pregleda.
U ove lekarske preglede spadaju:1. Prethodni - Na osnovu Pravilnika o prethodnim i periodičnim pregledima zaposlenih na radnim mestima sa povećanim rizikom (“Sl. glasnik RS” br. 120/2007; 93/2008 i 53/2017) precizno je utvrđeno da se prethodni lekarski pregledi moraju vršiti u četiri slučaja:
Saglasno pomenutom Pravilniku o prethodnim i periodičnim pregledima zaposlenih, ovi prethodni pregledi se sastoje iz opšteg (važe za sve radnike zaposlene na radnim mestima sa povećanim rizikom) i specifičnog pregleda (odnose se konkretno na vrstu rizika, navedenog u Aktu o proceni rizika).2. Periodični - Vrše se prema istom Pravilniku, sa ciljem praćenja i ocenjivanja zdravstvenog stanja i radne sposobnosti zaposlenih za konkretne poslove na radnom mestu sa povećanim rizikom. I ovi pregledi se sastoje iz opšteg i specifičnog dela. Uobičajeno je da se periodični lekarski pregledi obavljaju jednom godišnje, a po potrebi i u kraćem periodu (zavisno od patogenosti prisutne štetnosti u radnoj sredini).3. Vanredni - Preduzimaju se retko i obično su indukovani nekim vanrednim (nepredvidljivim) događajem (primer: povodom masovnih trovanja, tehničkih havarija, ili neposredno posle uvođenja novog tehnološkog procesa rada na radnom mestu ili u radnoj sredini). Sastoje se takođe iz opšteg i specifičnog lekarskog pregleda.4. Ciljani - Spadaju u selektivne i na njih su upućeni zaposleni od strane poslodavca obično sa konkretnim povodom (primer: pregled oštrine vida kod određene profesionalne grupacije zaposlenih koja je na svojim radnim mestima izložena neposrednom uticaju nejonizulućeg zračenja; laborator. pretrage jetrenih funkcija u cilju detekcije oštećenja jetre delovanjem hepatotropnih štetnosti koje potiču iz radne sredine; specifični laboratorijski pregledi nukleusa i hromozoma kod radnika u zoni jonizujućeg zračenja.
Ova vrsta preventivnih pregleda zaposlenih ima za cilj rano otkrivanje patoloških stanja (masovne nezarazne bolesti: karcinomi različitih lokacija, madeži sumnjivi na melanom, različite prekanceroze, šećerna bolest, kardiovaskularne bolesti, bibrežna insuficijencija, hepatitis, reumatske bolesti, osteoporoza, hipertrofija prostate, glaukom, zamućenja očnog sočiva i dr.).Ovom vrstom preventivnih pregleda zaposlenih istovremeno se sprovodi i edukacija pacijenata iz različitih oblasti. Sistemarki pregledi ujedno pružaju mogućnost pacijnetu da ordinirajućem lekaru postavi pitanje o svemu što se odnosi na njegovo aktuelno zdravstveno stanje. Elemente sistematskog pregleda definiše poslodavac, dok lekar specijalista medicine rada svoje završno mišljenje daje na osnovu:
Rezultati obavljenih sistematskih pregleda izdaju se pacijentu na ruke, dok se izveštaj pacijentu dostavlja kovertirano ili na njegovu mail-adresu.
Sistematski pregledi se obavljaju u toku celog radnog vremena (pre i popodne), kao i subotom.
1. ObukeA. Za pružanje prve pomoći:
------------------------------------------------------------------------------------------
Kartoteka službe medicine rada Zavoda “Human Med” broji zavidan broj kartona pacijenata, čiji smo mi izbor u preventivnim i sistematskim pregledima, kao i izdavanju lekarskih uverenja.
Dosadašnje iskustvo, stečena teoretska i praktična znanja, predusetljivost, ljubaznost i poslovnost, rad sa kvalitetnom opremom u uslovima optimalnog komfora, dobra organizacija i privrženost kvalitetnom radu od strane zaposlenih - učinili su da je služba medicine rada za kratko vreme postala renomirana, a sa njom i ceo ZZZZR “Human Med” ne samo u gradu Nišu, već - zahvaljujuči pružanju usluga na terenu - i u širem regionu.