Priprema pacijenta za vadjenje krvi
Osnovna priprema za uzimanje krvi za rutinske analize krvi
July 22, 2024
Najčitaniji blogovi
U narodu poznato "jačanje imuniteta" se pored zdravih navika postiže stalnom izloženošću određenim patogenima, kada to nije slučaj "borbena gotovost" organizma se smanjuje i mi postajemo stanište za sezonske viruse.
Teperature ispod nule, naročito u kombinaciji sa hladanim vetrom nas teraju da svoj boravak sve više provodimo u toplim, neprovetrenim prostorijama. Kada su u pitanju veći skupovi bilo u kućnim uslovima ili restoranima i kafićima, to predstavljam idealnu razmenu različitih virusa pogotovu virusa gripa, te nije retko da posle jedne takve večeri osetite simptome o kojima ćemo govoriti.
Sve je češća pojava tzv. "open space" kancelarija gde ukoliko nemamo adekvatnu ventilaciju dolazi do učestalih oboljevanja zaposlenih od sezonskih prehlada.
Simptomi kao što su:
predstavljaju početak virusne infekcije.
Ove simptome ne treba zanemarivati, jer ukoliko se početak prehlade adekvatno ne isprati od strane stručnog lica, često može doći do superinfekcije bakterijama i komplikacije.
Kod sezonskog gripa pojava prvih simptoma počinje od jednog do tri dana nakon infekcije. Temperatura kod obolelih neretko iznosi 39C-40C u prvih par dana, a nekad je moguće da ostane povišena četiri do šest dana.
Zapušen nos, curenje bistrog sadržaja iz nosa zajedno sa suvim nadražajnim kašljem takođe predstavljaju početak virusne infekcije koja se uz stručnu konsultaciju može tako i okončati. Sa druge strane, nažalost, komplikacije kod zahvatanja gornjih respiratorinh puteva se često završavaju kao upala uva ili početak bronhitisa.
U najvećem broju slučajeva kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom i CRP-om, može biti dovoljan pokazatelj ozbiljnosti sezonskog gripa.