Izazovi privatne prakse u doba pandemije

Predugo čekanje, a potom otkazivanje pregleda, nemogućnost dolaska do lekara specijaliste, kao ni izrade analiza i snimaka, posebno u protekle 2 godine, opredelilo je deo stanovnišva na traženje medicinske pomoći u privatnom zdravstvenom sektoru.

Nina Cvetković asistent direktora Poliklinika HUMAN, govori o izazovima sa kojima smo se susreli u doba pandemije izazvane Covid-19 virusom:

„Napredak privatnog usled blokade državnog zdravstvenog sektora, u poslednjih 20ak meseci, bio je neminovnost.
Zbrinjavanje pacijenata koji zbog pandemije nisu u mogućnosti da redovne, kontrolne i hitne preglede obave u državnim medicinskim ustanovama, shvatili smo kao moralnu obavezu.

Naše kolege su još jednom pokazale Hipokratovu zakletvu na delu.
I to se ne odnosi samo na medicinsko osoblje.
Mislim da smo je od marta 2020. svi položili.
Nema dvostrukih aršina, svi pacijenti se tretiraju jednako hitno i jednako bitno.

Šta nam je pandemija donela?
Povećan obim posla, da, ali i povećan nivo odgovornosti.

Poliklinika Human opredelila se za svojevrstan sistem podrške, kako pacijentima, tako i zaposlenima.
Ljudstvo ne predstavlja mašine za linijsku prozivodnju. Ljudstvo su ljudi, i nama su važni.

S tim u vezi, jedan od najboljih poteza u ovoj godini bio je otvaranje Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika Human Med, čiji tim psihologa, psihoterapeuta i neuropsihijatara, nije na raspolaganju samo pacijentima, već i kompletnom Human timu.

Zaista se trudimo ne samo da kreiramo, već i da održavamo zdravu radnu atmosferu.
Tome nas nije naučila pandemija ali nas je i te kako podsetila.

Udarna delatnost?
Laboratorija.
JEDINA smo privatna poliklinika u ovom delu Srbije koja je obezbedila popularno nazvani „kontejner“, za trijažu tj uzorkovanje materijala za antigen test i analizu krvi, svih pacijenata koji svoje simptome smatraju suspektnim u odnosu na Covid-19 simptomatologiju bolesti.
Odluka menadžmenta na ovaj korak, ispostavila se kao ispravan i izuzetno odgovoran i human čin, jer od momenta kupovine kontejnera, pacijenti sa sumnjom na Covid-19 ni u jednom trenutku nisu bili u fizičkom kontaktu sa ostalim pacijentima.
Nema ulaska u polikliniku jer je kompletan sistem uzorkovanja povezan sa našom centralnom mikrobiologijom.

Šta se značajno promenilo?
Promenio se odnos ljudi prema privatnom zdravstvenom sistemu.
Biću neskromna: pacijenti nisu samo stekli poverenje, već i naklonost poliklinici Human.
Od početka 2021 do današnjeg dana, naša poliklinika broji 100.000 pregleda.“

Nina Cvetković asistent direktora Poliklinike Human